Gabion – plot, ktorý nemá konkurenta.

 

Čo je to gabion?

Gabion je drôtená konštrukcia, zložená z oceľových prútov, zmontovaná do tvaru kocky alebo kvádra. Využíva sa na stavbu moderných plotov, kvalitných oporných múrov a na rôzne dekoračné alebo funkčné úpravy záhrad. Poznáme 3 typy gabionovgabionové koše, gabionové ploty Premium, gabionové ploty Praktik

Aké gabiony poznáme?

 

Gabionové košeoplotenie domu z gabionových košov s hnedým kameňom

 • špecifikácia: nadčasový plot poskladaný z gabionových košov bez nutnosti betónovať
 • použitie: vhodné ako oporný múr, oplotenie domu, na dekoračné úpravy záhrady
 • montáž: múr/plot z gabionových košov nepotrebuje betónový základ
 • cena: najlacnejší typ gabionov
 • životnosť: viac ako 50 rokov
 • parametre: hrúbka 30 – 50 – 100cm, výška neobmedzená, dĺžka neobmedzená
 • materiál: Galfan (95% Zn + 5% Al) 350g/1m2
 • farba: zinok
 • *dá sa kombinovať s výdrevou (drevená výplň plotu), gabionovou sieťou, kovovým panelom, živým plotom…
 

Gabionové ploty Premiummoderný plot z gabionu s modrým kameňom

špecifikácia: luxusné oplotenie domu vyrobené presne na mieru zákazníkovi bez viditeľných stĺpikov

 • použitie: vhodné ako oplotenie domu, na dekoračné úpravy záhrady
 • montáž: pri montáži gabionového plotu Premium je potrebné vybetónovať do zeme jamy pre stĺpiky
 • cena: vyššia cenová trieda gabionov
 • životnosť: viac ako 50 rokov
 • parametre: hrúbka 20-30-40cm, výška 40-240cm , dĺžka neobmedzená
 • povrchová úprava: Zinok 
 • farba: zinok/antracit/zelená/akákoľvek zo vzorkovníka RAL
 • *dá sa kombinovať s výdrevou, 2D plotovým panelom, kovovým panelom, živým plotom, gabionovým stĺpikom a múrikom…
 

Gabionové ploty Praktikgabionové oplotenie s modernými stĺpikmi vysoké 2m

 • špecifikácia: moderný plot z 250cm dlhých plotových panelov s viditeľnými modernými stĺpikmi
 • použitie: vhodné ako oplotenie domu, na dekoračné úpravy záhrad
 • montáž: pri montáži gabionového plotu Praktik je potrebné vybetónovať do zeme jamy pre stĺpiky
 • cena: stredná cenová trieda gabionového plotu
 • životnosť: viac ako 50 rokov
 • parametre: hrúbka 19cm, výška 43-203cm , dĺžka neobmedzená
 • povrchová úprava: Zinok 
 • farba: zinok/antracit/zelená/akákoľvek zo vzorkovníka RAL
 • *dá sa kombinovať s výdrevou (drevená výplň plotu), 2D plotovým panelom, kovovým panelom, živým plotom 

 

Výhody gabionového plotu

 

1. Variabilita tvaru oplotenia

Gabion si môžeme postaviť ako súvislý moderný plot rovnakej výšky a hrúbky alebo ako zaujímavé oplotenie domu s rôznymi výškami, hrúbkami a výplňami. Gabionový plot je možné kombinovať s rôznymi prvkami ako sú 2D plotové panely, výdreva – drevo, kovové/hliníkové výplne, živý plot a mnoho ďalších. Veľmi obľúbený je variant gabionového stĺpika s nízkym múrikom, ktorý je taktiež možné ľubovoľne kombinovať s drevom alebo iným materiálom. Ďalším plusom je, že priamo do oplotenia Vám zakomponujeme výrezy na elektromer, plynomer prípadne poštovú schránku alebo osvetlenie.  

gabiony v zahrade gabionylemon dreveny plot v kombinacii s gabionmi oplotenie domu kombinácia gabion so živým plotom gabionový múrik na ktorom je zavesené číslo domu

2. Ľubovoľná farba plotu

S gabionmi viete dokonalo zladiť štýl vášho domu – farbu fasády, kamenný obklad, rám okien – s farbou samotného oplotenia. Gabionový plot ponúka môžnosť vybrať si:
a) farbu konštrukcie (antracit, zinok, hnedá, zelená…) 
b) farbu kameňa (biela, hnedá, sivá, čierna…). 
Všetko o výbere kameňa do gabionov nájdete tu.

oplotenie domu z gabionov s modrým kameňom moderný antracitový plot s čiernym kameňom oplotenie domu biele s drevom moderny plot z gabionu hnedy kamen 1,5m

3. Aj po 50 rokoch bude ako nový

Gabion sa skladá z dvoch nesmrteľných stavebných materiálov – oceľ a kameň – vďaka čomu jeho životnosť dosahuje minimálne 50 rokov (bežne 100 rokov). Drôty, ktoré používame pri výrobe zváraných gabiónových sietí a košov boli testované vo vysoko náročných koróznych testoch a ich kvalita je potvrdená TSUS (Technický a skúšobný ústav stavebný).

Viac o certifikátoch a kvalite našich gabionov nájdete tu.

4. Absolútne bezúdržbový plot

Gabionový plot sa postará sám o seba. Na rozdiel od tradičných kamenných plotov vám gabion neopadne, neodlepí sa z neho kameň a ani nepopraská vplyvom mrazu. Nikdy ho nebudete musieť natierať, lakovať, brúsiť, ošetrovať ako to býva pri drevených plotoch a nevytvorí sa na ňom pleseň ani stekance ako pri plotoch z betónových tvárnic.

5. Najlepšia protihluková a protiveterná zábrana

Spomedzi všetkých plotových systémov (betónový plot, drevený plot, hliníkový plot..) vám gabionový plot poskytne najlepšiu protihlukovú a protiveternú zábranu. Ak bývate pri rušnej ceste, v nížinách, kde veľmi fúka alebo túžite po naozajstnom súkromí, gabiony sú pre vás ideálne riešenie. Navyše vám vďaka svojej odolnosti a robustnosti výrazne prispejú k bezpečnosti a celkovej ochrane pozemku.

vysoký gabionový plot zabezpečí súkromie a bezpečnosť pozemku protihlukova stena - gabionovy múr pri hlavnej ceste - gabionylemon oporny mur z gabionu vo svahu

6. Montáž plotu bez betónovania

Montáž gabionov je nenáročná a rýchla. Realizácia plotu z gabionových košov sa prevádza suchým procesom, bez nutnosti betónovania a je teda možná celoročne. Keďže sa jedná o stavebnicový systém za použitia spojovacieho materiálu, ktorý je súčasťou oplotenia, postačia Vám aj základné stavebné vedomosti. 

Všetko o montáži gabionov nájdete tu.

7. Gabiony sú šetrné k prírode

Gabiony sú výborne recyklovateľné, majú nadčasový dizajn a prírodný vzhľad. No nie je to len o estetickosti. Je dokázané, že plot z betónu zaťažuje životné prostredie o 80% viac než plot z gabionov. Vďaka tomuto ekologickému charakteru je možné gabiony použiť aj v chránenej krajinnej oblasti a Národných parkoch.  

oporný múrik z gabionu zarastený brečtanom detail gabionového plotu s 2D panelom oporný múr z gabionu v náročnom svahu

 

“Prečo moje ÁNO pre gabion?” –  recenzia zákazníčky Eriky

Som predajcom vo firme LEMON trade, s.r.o. a ÁNO predávam gabionové oplotenia. To však neznamená, že musím mať gabiony aj vo vlastnom dvore.😊 Ja ich tam ale mám a poviem vám, prečo som sa takto rozhodla.

Náš plot sa nachádza cca 1,5m od hlavnej cesty. Na plot sa nám dostane všetko, čo sa na ceste nachádza: voda, sneh, kamienky, soľ… Nič iné nám neostávalo, len permanentne ploty ošetrovať, renovovať, čo bolo časovo aj finančne náročné. V dnešnej dobe, keď majú ľudia málo času venovať sa rodine sme chceli voľný čas využiť inak než prácou okolo plotu.

Z vlastnej skúsenosti môžem porovnať 4 typy oplotenia:
 • Drevený plot : neustále lakovanie, brúsenie, ošetrovanie, vymieňanie prehnitých dosiek, hniloba, pleseň… plot absolútne nevhodný ku hlavnej ceste. Aj napriek údržbe, drevený plot nevyzeral ani zďaleka podľa našich predstáv.
 • Betónový plot z DTčiek: blízko hlavnej cesty s veľkými otrasmi od kamiónov určite nie! Po krátkom čase začal praskať a tak sme ho obložili okrasným kameňom. Okrasný kameň začal pod vplyvom solenia na hlavných cestách opadávať a lámať sa.
 • Betónový plot: aj s týmto plotom máme tiež svoje nepríjemné skúsenosti. Plot stratil už po dvoch rokoch svoju pôvodnú farbu, obrástol machom a vplyvom prostredia sa na ňom vytvorili škvrny (ako pleseň), ktorých sa už nikdy nezbavíte.
 • GABIONOVÝ PLOT: po našich predchádzajúcich skúsenostiach sme sa rozhodli oplotiť pozemok gabionovým plotom. Funkčný, estetický pot, ktorý nepotrebuje ošetrovanie ani žiadnu údržbu. Aj napriek tomu, že je iba 1,5m od hlavnej cesty má aj po niekoľkých rokoch stále rovnaký vzhľad a tvar. Z gabionov máme vo dvore urobený aj oporný múrik a vyvýšený záhon. Kladné odozvy od našich známych nás len utvrdzujú v tom, že sme urobili dobré rozhodnutie.
 •  

Väčšinu zákazníkov odrádza od gabionov cena. Samozrejme, sú troška drahšie, no za kvalitu a životnosť sa predsa platí. Dobrou správu je, že poskytujeme až 3 cenové kategórie gabionov, takže si vyberú aj tí, čo si nemôžu dovoliť minúť nad svoj rozpočet. Z vlastnej skúsenosti viem, že v konečnom dôsledku, z dlhodobého hľadiska vás gabionový  plot bude stáť oveľa menej než ktorýkoľvek iný plotový systém, keďže ho raz postavíte a nebudete ho musieť každé 3 roky meniť, udržiavať a hlavne aj vďaka svojej životnosti cca 50 rokov. A na cene sa vieme predsa vždy dohodnúť! 😊

Kontakt na predajcu GabionyLemon:

tel: +421 910 741 082

mail[email protected]