Často kladené otázky

 • Aká je životnosť gabionových sietí?

Životnosť gabionových sietí závisí od jeho povrchovej úpravy. Gabionové siete, ktoré vyrábame majú tu najkvalitnejšiu certifikovanú zinkovú povrchovú úpravu GALFAN, čo je zliatina zinku a hliníka v pomere 95%ZN / 5%AL. Jeho životnosť je výrobcom drôtu garantovaná na minimálne 50 rokov.

 • Aká je životnosť gabionových plotov PREMIUM a PRAKTIK ?

Životnosť nami vyrábaných gabionových plotov závisí od ich povrchovej úpravy. Gabionové ploty sú zvárané zo surového drôtu, ktorý sa následne povrchovo upravuje žiarovým zinkovaním za horúca. Náber zinku je cca 100 mikrónov. V našich poveternostných podmienkach sa zvetrá za 1 rok približne 2 mikróny zinku, čo predpokladá životnosť povrchovej úpravy na prehrdzavenie cca 50 rokov.

Gabiónový Plot PREMIUMGabiónový Plot PRAKTIK
 • Aká je dodacia doba gabionových sietí?

Keďže sme výrobcovia, gabionové siete sa snažíme mať stále skladom. Ak sa rozhodnete po tovar prísť osobne, môžeme Vám ho vydať okamžite. Ak je hodnota Vašej objednávky do 500€, tovar Vám zašleme kuriérom do 5 pracovných dní.

Pri objednávke gabionových košov nad 500€ Vám poskytneme dovoz tovaru našim rozvozom ZDARMA do 10 pracovných dní.

 • Aká je dodacia doba gabionových plotov PREMIUM a PRAKTIK ?

  Nakoľko sa  plotový systém PREMIUM vyrába individuálne (každému zákazníkovi na mieru) a následne sa žiarovo zinkuje v externej zinkovni, jeho dodacia doba je v rozpätí 4 – 6 týždňov. Plotový systém PRAKTIK sa snažíme držať stále skladom a je pripravený k okamžitému odberu.

 • Ako mám pripraviť podklad pod gabionový oporný múr ?

Pod gabionové koše odporúčame pripraviť podklad nasledovne: Z miesta odstránime ornicu cca 30 – 50 cm. Vysypeme podklad kamenivom a následne zhutníme vybračnou doskou (žabou). Na takto pripravený podklad môžeme začať s montážou. Nevylučujeme ani betónový základ, ktorý ale zbytočne predražuje celú realizáciu.

1.2.3.
 • Ako mám pripraviť podklad pod gabionový plotový systém PREMIUM a PRAKTIK ?

Podrobný návod na prípravu podkladu si pozrite na našom video návode: https://www.gabionove-ploty.sk/montazne-videa/

 • Aká frakcia kameňa je vhodná do gabionových košov a plotov ? Aký je najvhodnejší kameň ?

Do gabionových košov a plotov odporúčame frakciu kameňa 63 – 125mm. Najvhodnejší je lomový kameň z Vášho okolia, nakoľko na kameni je najdrahšia práve jeho doprava. Najvhodnejší je kameň ktorý ani po rokoch nepodlieha erózií a nemení svoj tvar pod vplyvom počasia. S jeho výberom Vám radi poradíme.

 • Je potrebné platiť zálohu pri objednaní gabionových sietí a košov ?

Pri objednaní gabionových sietí a košov nie je potrebné platiť zálohu nakoľko tento tovar mám stále skladom. Za tovar platíte až pri dodaní.

 •  Aké sú podmienky platby pri gabionových plotoch PREMIUM a PRAKTIK ?

Pri plotovom systéme PREMIUM po obdržaní cenovej ponuky a potvrdení objednávky je potrebné zaplatiť zálohu 30% z celkovej sumy (nakoľko sa jedná o individu zákazkovú výrobu.) Následne bude plot zadaný do výroby. Zvyšnú sumu zákazník doplatí až pri dodaní. Pri plotovom systéme PRAKTIK zálohu neplatíte a to z dôvodu, že plotový systém PRAKTIK sa skladá z 2,5m modulových častí ktoré stále držíme skladom.

 • Je potrebné veko na gabionový kôš?

Toto rozhodnutie nechávame na zváženie každého zákazníka, ale z nášho pohľadu má veko význam z dôvodu vyberania kameniva okoloidúcimi ako aj z dôvodu zachovania tvaru koša pri záťaži kameňom v jeho hornej časti.

 • Je potrebné veko na gabionový plotový systém PREMIUM a PRAKTIK?

Na plotový systém PREMIUM Vám horné veko vieme dodať a odporúčame ho jedine z dôvodu zabránenia vyberania kameniva okoloidúcimi. Na plotový systém PRAKTIK horné veko nie je v ponuke.

 • Má vplyv veľkosť oka na stabilitu gabiónového koša?

Za predpokladu, že bola montáž zrealizovaná odborne, veľkosť oka nemá žiadny vplyv na stabilitu gabiónového koša. Veľkosť oka 10×5 odporúčame zvoliť len z pohľadovej strany pri použití menšej frakcie kameňa ako je 63 – 125 mm, z dôvodu zabránenia jeho vypadávania.

 • Prečo nemôže byť plotový systém použitý ako oporný múr?

Plotový systém PREMIUM alebo PRAKTIK môže byť použitý ako oporný múr do výšky maximálne 60 cm. Pri vyšších oporných múroch musí byť použitý gabionový košový systém z dôvodu, že nosnosť plotového systému nieje stavaná na tlak zeminy ktorému je vystavený oporný múr.

 • Sú k montáži gabiónových košov vhodnejšie C spony alebo montáźne špirály ?

Na celkovú montáž oporných múrov z gabionových košov jednoznačne odporúčame použiť montážne špirály. C spony odporúčame použiť len z pohľadovej strany čisto z estetického hľadiska, ak chcete dosiahnúť ničím nerušený ucelený tvar gabionovej steny. C spony je možné použiť aj v prípade celkovej montáže, ale iba pri nízkych gabionových múrov, maximálne do výšky 100 cm.

 • Dá sa urobiť výrez na elektromer alebo plynomer v jednotlivých systémoch ?

Nakoľko je celý plotový systém PREMIUM vyrábaný zákazníkovi na mieru, vieme Vám výrez na elektromer alebo plynomer zakomponovať a vyrobiť priamo u nás vo výrobe. V prípade, že plot realizujete z  plotového systému PRAKTIK alebo z gabionových košov, výrez na elektomer alebo plynomer si vystrihnete priamo pri montáži pákovými kliešťami ( nesmie sa použiť flexa – karbobrúska). Miesto strihu odporúčame ošetriť ochranným zinkovým sprejom.

 • Keď mám už existujúci betónový podklad, ako viem osadiť plotové stabilizačné stĺpiky ?

V tomto prípade Vám dodáme stabilizačné stĺpiky na platničke, ktoré pomocou montážnych kotiev uchytíte k betónovému podkladu. Pri plotovom systéme PRAKTIK a PREMIUM toto riešenie poskytujeme ako jedniní v SR.

 • Keď spájam gabiónové koše do múru, potrebujem také isté množstvo sietí ako pri samostatných gabiónovych košoch ?

Ak spájate jednotlivé gabionové koše do ucelených oporných múrov alebo plotov, koše sa redukujú o spoločné prvky (bočné siete a špirály, vrchné veká) nakoľko nikdy ku sebe nedávate 2 siete. Samozrejme presný počet potrebných sietí je uvedený v každej cenovej ponuke ktorú Vám vypracujeme, čím ušetríte nemalé finančné prostriedky.

 • Máte aj kamennú predajňu?

Áno. Naša kamenná predajňa aj výroba sa nachádza v Nižnej na Orave, ulica Družstevná 849.

 • Dá sa u vás objednať gabionový plot PREMIUM a PRAKTIK v inej farbe?

Plotový systém PREMIUM aj PRAKTIK Vám vieme vyrobiť aj v antracitovej a zelenej (práškovej) RAL farbe.

 • Viete vyrobiť aj gabionové siete neštandardných rozmerov?

Áno, ale výroba sietí neštandardných rozmerov je podmienená objednaním určitého minimálneho množstva.

 • Viete poskytnúť montáž gabionového plotového systému?

Áno, spolupracujeme s montážnou firmou, ktorá Vám v prípade záujmu montáž zrealizuje.

 • V prípade že si montáž plotového systému realizujeme svojpomocne, viete nám poskytnúť montážny návod ? 

Pri plotovom systéme PREMIUM a PRAKTIK je montážny návod vždy súčasťou dodaného oplotenia. Spomínané montážne návody nájdete aj na https://gabionylemon.sk/montazne-navody/

Návod na montáž gabionových košov nájdete na našej stránke: https://gabionylemon.sk/montazne-navody/