Kameň do gabionov 


Naša firma má zmapované všetky kameňolomy v SR, ktoré ponúkajú vhodné kamenivo do gabionov. V prípade, že si gabiónové koše alebo gabionové ploty objednáte u nás, radi vám ako bonus odporučíme kameňolomy vo vašom najbližšom okolí, podľa žiadanej frakcie a farebnosti. Keďže kameň priamo z lomu stojí približne cca 15 € za tonu, podarí sa vám ušetriť nemalé prostriedky z celkovej investície.

ESHOP GABIONOVÉ KONŠTRUKCIE→ 

Kameň je srdcom každého gabionu. Jeho výber ovplyvní celý zovňajšok gabionového plotu a preto sme zhromaždili všetky užitočné rády a odporúčania ako vybrať ten správny kameň do gabionov. Navyše nejde iba o kameň samotný, jeho veľkosť, farbu či tvar, ale aj o to akým spôsobom ho do gabionovej konštrukcie uložíme. Viac sa dočítate nižšie. 

Nižšie uvedené druhy kameňa vhodného do gabionov sú len ilustračné a slúžia na inšpiráciu. Kameň do gabionov priamo nepredávame. 

CENOVÁ PONUKA NA KOMPLET GABIONOVÝ PLOT AJ s výpočtom kameňa → 

Nižšie uvedené druhy kameňov nevieme naceniť, slúžia len ako inšpirácia. 

Odporúčaná veľkosť kameňa


Veľkosť oka gabionových sietí jasne stanovuje minimálnu frakciu kameňa vhodného ako výplň gabionov. Celkový vzhľad plotu ovplyvní nie len spôsob akým kameň uložíme, ale aj pomer veľkosti kameňa ku oku gabionu. V našej ponuke máme 3 typy gabionových systémov. 1,2. Gabionové plotyGabiony Premium a Gabiony Praktik, pri ktorých je veľkosť oka konštantná 5 x 20 cm . 3. Gabionové koše zo zváraných sietí, ktoré ponúkame v troch veľkostiach oka 10 x 10 cm / 5 x 10 cm / 2,5 x 10 cm. Je potrebné aby veľkosť kameňa bola väčšia než sú oká sietí, v opačnom prípade sa nepodarí gabion naplniť. Všeobecne odporúčaná minimálna frakcia kameňa do gabionov pri oku 5 x 10 cm a 10 x 10 cm je 63-125 mm. Pri rozmere oka 2,5 x 10 cm je možné použiť frakciu 32-63 mm / 63-125 mm. Veľkosť oka 2,5 x 10 cm sa používa najmä pri montáži sypaných gabionov (gabiony plnené sypaním kameňa priamo z lyžice bagra/vedra). 

NÁŠ TIP: Použite väčšie kamene: Ak máte možnosť, použite väčšie kamene, ktoré budú pokrývať väčšiu plochu. Tým sa zníži počet kameňov, ktoré musíte ukladať, a zároveň sa zníži potrebný čas na jeho ukladanie.

Veľkosti oka gabionových sietí


Spôsoby plnenia gabionu kameňom


Existujú 2 spôsoby plnenia gabionov kameňom: sypanie, ukladanie. Sypanie kameňa umožňuje ušetriť množstvo času, avšak výsledok býva mierne „strapatý“ a neúhľadný. Druhý spôsob – ručné ukladanie kameňa – je časovo náročnejší proces, avšak celkový vzhľad takto naplneného gabionu bude už navždy pastvou pre vaše oči. Gabionové koše ponúkame v 4 hrúbkach – 30/50/70/100 cm. Na rozdiel od gabionového plotu Praktik (hrúbka 19cm) a gabionového plotu Premium (hrúbka 20-40 cm) si koše vyžadujú použitie väčšieho množstvo kameňa. Práve z tohto dôvodu odporúčame z pohľadovej strany plotu ručne poukladať vami zvolený kameň a zvyšok objemu koša/plotu vysypať kameňom z najbližšieho lomu vo vašom okolí. Týmto spôsobom je možné ušetriť náklady aj čas.

Sypanie kameňa – rýchly proces

kameň do gabionov, sypané gabiony
sypané gabiony

Ručné ukladanie kameňa – úhľadný výsledok

veľký kameň do gabionov
kameň do gabionových plotov

Množstvo kameňa potrebného pre výplň gabionu


Naše dlhoročné skúsenosti s výrobou gabionov nám umožnili vytvoriť konkrétny vzorec, vďaka ktorému vieme jednoducho vypočítať množstvo kameňa potrebného pre váš gabionový plot. Množstvo kameňa potrebného pre výplň gabionového plota (v tonách) = m3 x 1,8 (zaokrúhliť na hor)

Na čo si dať pozor pri výbere kameňa do gabionu 


červenkastý povlak na gabionovej konštrukcii

Kameň s vysokým obsahom železa

V ojedinelých prípadoch sa stáva, že sa z kameňa, ktorým je vyplnený gabion, časom začne vyplavovať červenkastý povlak. Následné sfarbenie drôtu si mnoho ľudí nesprávne vysvetlí ako koróziu.

nevhodný kameň do gabionu

Kameň, ktorý mení svoju štruktúru vplyvom poveternostných podmienok – pieskovec / bridlica.

Výber takéhoto nevhodného kameňa je najčastejšou príčinou deformácie gabionu.

nevhodná frakcia kameňa do gabionov

Kameň, ktorého frakcia je menšia než oká siete gabionov.

Hrozí jeho vypadávanie.

nevhodný kameň do gabionov

Kameň, ktorý má v sebe nečistoty (štrk, hlina).

Vplyvom dažďa sa spomínané nečistoty časom vyplavia, čo môže spôsobiť deštrukciu gabionovej konštrukcie. 

 Zaujal vás Gabionový plot? Prezrite si našu ponuku gabionových plotov z ktorých si každý vyberie! Kliknutím na obrázok nižšie zistíte viac..

PREMIUM - gabiony

PRAKTIK - gabiony

GABIONOVÉ KOŠE

 

© 2024 GabionyLemon.sk | Umiestňovanie obsahu na iné stránky, jeho rozširovanie tlačou a inými médiami podlieha autorským právam a je možné iba s písomným súhlasom firmy LEMON trade s.r.o.

Vytvorilo FúúDobre

Bezpečná platba

Visa, Maestro, MasterCard, Google Trusted Store